2024.04.20. - Tivadar

A vérbosszú csapdájában

A vérbosszú csapdájában
Segíthet a mediátor

A vérbosszú intézménye sokakban legfeljebb a hollywoodi filmekbõl vagy az olasz maffia rémtetteibõl sejlik fel, miközben a 17 esztendõs albán Christian Luli és sok ezernyi társa éveket, esetleg évtizedeket tölt otthona rabságában.

zért nem mozdulhat ki onnan, mert amint kitenné a lábát, lemészárolhatnák az õsi albán törvénykódex, a Kanun "szemet szemért"-elvének nevében.
Christian tíz éve él szobafogságban, mióta apja megölt egy embert. Az apa húszéves börtönbüntetését tölti, de családjának több mint tucatnyi, férfitagja csak otthon érezheti magát biztonságban, mert a falakon kívül ki van szolgáltatva az elhunyt hozzátartozóinak, akik bárkit megölhetnek közülük a sérelem megtorlására - foglalta össze a szomorú történetet a The International Herald Tribune cikke.

"A vért csak vérrel lehet lemosni" - ítélkezik a Kanun, ami évszázadokig az ország "alkotmányának" számított, s így bár nimbusza kissé megkopott már, nem könnyû kiûzni az emberek fejébõl. (A kommunista rezsimnek sem sikerült, bár tûzzel-vassal próbálta kiirtani.) A törvénygyûjtemény, amelyet csak a XIX. században öntöttek írásos formába, olyan fontos dolgokat szabályozott, mint a birtokjog, a házasság vagy éppen a gyilkosság büntetése.

Az albán illetékesek becslése szerint 1991, a kommunista hatalom bukása óta húszezer áldozatot vetett önkéntes házi fogságba a vérbosszú intézménye. Ez idõ alatt 9500 embert öltek meg, és ezer gyerek maradt ki az iskolából, mert szülei nem merték kiengedni az ajtón.

A hagyomány szerint ugyanis amint egy fiú elég nagy lesz ahhoz, hogy elboldoguljon a vadászpuskával, férfinak, azaz a vérbosszú potenciális áldozatának számít. Christiant 7 éves kora óta nem engedte iskolába az anyja, s mivel nemrég öccse is betöltötte a hetet, hamarosan már õ sem mozdulhat ki a házból. Az anya nem tehet mást: rettegésében azt kívánja, hogy bárcsak megölnének már valakit a családból, hogy a fiai biztonságban legyenek végre.

A tiranai egyetem egyik jogászprofesszorának javaslatára az országban a közelmúltban 25 évre emelték a vérbosszúból elkövetett gyilkosság büntetését, és súlyos pénzbírságot helyeztek kilátásba a vérbosszúval fenyegetés esetére. A jogász szerint ez segített is visszafogni a barbár hagyományt. Mint mondta, "a fiatalabb korosztály már nem követi az öregek viselkedési szabályait, de a vérbosszú így is sok szenvedést okoz, mert az otthonuk fogságába került emberek nem tudnak dolgozni, a gyerekek nem járhatnak iskolába, és egész családok vannak elvágva a külvilágtól.

Az áldozat és az elkövetõ családjai között mediátorok próbálnak közvetíteni. Egyikük szerint általában birtokviták vezetnek a gyilkosságokhoz, de látszólag csekélységek miatt is bekövetkezhet a tragédia. Mostanában történt, hogy egy bolti eladót azért ölt meg egy vásárló, mert nem adott jégkrémet a gyerekének. Az elkövetõ családjának tucatnyi tagja lett saját lakásának rabja.

A közvetítési kísérletek néha sikerrel végzõdnek - ilyenkor a gyilkos családja kárpótlást fizet -, de Christian anyja hiába küldött mediátort.

A menekülés sem megoldás, akadtak, akik megpróbáltak külföldre szökni, és menedékjogot kérni, de volt, akit ott is utolért a vérbosszú.

"A Kanun tele van egy másik korszak idióta szabályaival. Abszolút igazságtalan és értelmetlen" - fakadt ki Christian, aki nem számíthat rá, hogy családja külföldre küldi, mert nem engedhetik meg maguknak, attól pedig fél, hogy ha magára hagyatkozva vág neki, útközben végeznek vele.

E.R.