2024.03.28. - Gedeon, Johanna

300 falusit mészárolt le az LRA Kongóba

300 falusit mészárolt le az LRA Kongóba
Több mint 300 embert ölt meg az Úr Ellenállási Hadserege (LRA) nevû ugandai lázadószervezet 2009 végén Kongóban egy jogvédõ szervezet és ENSZ- illetékesek szerint. A New York-i székhelyû Human Rights Watch közlése szerint további 250 embert, közöttük legkevesebb 80 gyermeket elraboltak a lázadók az északkeleti Haut-Uele körzet legalább tíz falujában elkövetett tömeggyilkosság idején. Liliane Egounlety gyilkosságok ügyében folytatott nyomozást vezetõ ENSZ-illetékes szerint 290 embert bizonyítottan lemészároltak és 150-et elraboltak 2009. december 14. és 17. között.
Todd Howland, az ENSZ kongói emberi jogi irodának igazgatója szerint az áldozatok száma a 300-at is meghaladhatja.

A mészárlásról szóló hírek nyomán ismét felélénkült a vita a sokat bírált ENSZ-misszió jövõjérõl, amely arra panaszkodik, hogy nincsenek forrásai a polgári személyek megvédelmezésére, de nyomás nehezedik rá a kormény részérõl is, amely azt akarja, hogy a jövõ évig vonuljon ki az országból.

Az ENSZ-nek a mészárlás helyszínétõl mintegy 50 kilométerre keletre fekvõ Niangarában van bázisa, de a katonák száma nem éri el a százat és helikopterük sincsen.

Isiro-Niangara egyházmegye püspöki helynöke, Dieudonné Abakuba elmondta, hogy december 14. és 18. között az LRA mintegy 30 tagja katonaruhában vonult át Haut-Uele több faluján. Sok embert az utakon öltek meg, furkósbottal verték agyon õket.

Fõleg férfiakra támadtak, de nõket is meggyilkoltak. Az iskolába tartó gyermekeket elrabolták - mondta el Jeannette Abakuba tartományi képviselõ.

Anneke Van Woundenberg neves Afrika-szakértõ szerint a decemberi mészárlás az egyik legkegyetlenebb, amelyet az LRA 23 éves fennállása alatt elkövetett.
Az Uganda északi részén 1988 óta tevékenykedõ LRA-t a világ egyik legkegyetlenebb lázadószervezeteként tartják számon. Fegyveresei 2005.ben - miután kiszorították õket Ugandából - a Kongói Demokratikus Köztársaság északkeleti részén telepedtek le, de jelen vannak a Közép-afrikai Köztársaságban és Dél-Szudánban is.